PODMÍNKY POŽÁRNÍ BEZPEČNOSTI PŘI PROVOZU KOMÍNŮ, KOUŘOVODŮ A ..

25. 2. 2011

NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární
        bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.
                                              Vybrané části
Každý si musí počínat tak, aby při provozu komína a kouřovodu (dále jen „spalinová cesta“) a spotřebiče paliv nedocházelo ke vzniku požáru.

Toto nařízení vlády se nevztahuje na volně stojící komín o vnitřním průměru komínového průduchu 800 mm a větší nebo o stavební výšce 60 m a větší, a na spotřebič paliv o jmenovitém výkonu nad 1 MW.( tovární komíny)

Kontrola spalinové cesty
                                            1x ročně - povinná  provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví obsahuje posouzením bezpečného umístění hořlavé stavební konstrukce, posouzením komína

Čištění spalinové cesty
                                             provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví.
 Čištění spalinové cesty sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně- je možné provádět svépomocí. ) Čištění spalinové cesty se provádí čistícími pracemi, zejména se zaměřením na odstraňování pevných usazenin ve spalinové cestě a na lapači jisker a na vybírání pevných znečišťujících částí nahromaděných v neúčinné výšce komínového průduchu nebo kondenzátů ze spalinové cesty.

Revize spalinové cesty
 provádí odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví 1), a která je zároveň revizním technikem

Revize spalinové cesty se provádí před uvedením do provozu, po stavební úpravě komína, při změně druhu paliva, před výměnou spotřebiče, po komínovém požáru, při vzniku trhlin ve spalinové cestě.

O provedené kontrole, čištění, revizi spalinové cesty vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu. Nutno založit.

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2011.

Lhůty kontrol a čištění spalinové cesty a spotřebiče paliv

Výkon spotřebiče
činnost