Při zapálení svíček dbejte na bezpečnost

13. 12. 2010

Včera, v třetí adventní neděli, jsme zapalovali na adventním věnci již třetí svíčku. Víme, že advent začíná na 1. neděli adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. Třetí neděle adventní se nazývá Gaudete a oproti ostatním adventním dnům není její liturgickou barvou fialová, nýbrž růžová… Advent je také dobou zklidnění, které odpovídalo životnímu stylu našich předků, přizpůsobenému dlouhým prosincovým nocím. Advent provází adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi, které odpovídají počtu adventních nedělí, děti otevírají obvykle adventní kalendář….
Už za několik dní tu máme nejkrásnější svátky v roce. Svíčky se tak v mnoha domácnostech rozzáří nejen na již zmiňovaném adventním věnci. Pamatujme, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během prosincových dní k požárům od hořících svíček, zejména právě těch umístěných na adventních věncích. Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří.

Hasiči každoročně vyjíždějí k požárům adventních věnců. Vyšetřovatelé hasičů varují před adventními věnci s nesprávně nainstalovanými svíčkami. „V současné době jsou na trhu i svíčky, které místo parafinu obsahují chemickou látku, která hoří i s knotem. Tedy místo plamene z knotu může hořet i celá svíčka. Přirovnat bychom to mohli například k pevnému podpalovači,“ upozorňuje vyšetřovatel por. Bc. Daniel Norek, DiS. z HZS Pardubického kraje. Některé věnce jsou určeny pouze k dekoraci a tudíž bychom na ně neměli již umísťovat svíčky a následně je zapalovat.

Při zapálení svíček je nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem – často je to například chvojí adventního věnce. Svíčky umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

(Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů)